Forskningsfinansiering och stöd

Som forskare vid Uppsala universitet kan du få stöd avseende forskningsfinansiering.

På enheten för förskningsstöd vid vetenskapsområdet för medicin och farmaci kan vi hjälpa dig när du ansöker, administrerar och rapporterar dina forskningsbidrag. Vi fungerar också som länk mellan forskare och ledning för de ärenden som kräver prioritering och beslut på ledningsnivå.

Läs mer om forskningsfinansiering på Medarbetarportalen.

RESEARCH PROFESSIONAL

Research Professional (RP) är en international finansieringsdatabas där du kan söka efter utlysningar och andra finansieringsmöjligheter. Du kan också registrera ett konto och få aviseringar om nyheter i ditt forskningsområde.

I Medarbetarportalen kan du läsa hur du söker i databasen och registrerar dig för att få ut det mesta av den. Research Professional erbjuder också webbinarier.

Forskningsfinansiärer

Här kan du läsa en lista på svenska och internationella forskningsfinansiärer.

UTLYSNINGAR

Du kan se utlysningar från några större svenska och internationella forskningsfinansiärer i vetenskapsområdets årshjul.

HANTERING AV FORSKNINGSDATA

Det universitetsgemensamma stödet för datahantering utvecklas av projektet FAIRdriktning. Du kan läsa mer på Medarbetarportalen – Forskningsdata.

NYHETSBREV OM FORSKNINGSFINANSIERING

Läs vårt senaste nyhetsbrev, mars 2020

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

KONTAKT

Välkommen att besöka oss på BMC, A2-korridoren, på markplan.

Europeisk finansiering

Anders AlderbornAnders Alderborn
enhetschef vid enheten för forskningsstöd
018-471 2577, anders.alderborn@uadm.uu.se


Krister HalldinKrister Halldin
projektkoordinator
018-471 2587, krister.halldin@uadm.uu.se


Anna LobellAnna Lobell
projektkoordinator
018-471 5086, anna.lobell@uadm.uu.se


Erik UlleråsErik Ullerås
projektkoordinator
018-471 6259, erik.ulleras@uadm.uu.se


Svensk och amerikansk finansiering

Maria FerlettaMaria Ferletta
forskningssekreterare
018-471 2070, maria.ferletta@uadm.uu.se


Carin MarciszkoCarin Marciszko
forskningssekreterare
018-471 5368, carin.marciszko@uadm.uu.se


IPR-frågor och företagssamarbeten

Cecilia NilssonCecilia Nilsson
samverkansledare vid UU Innovation
018-471 1799, cecilia.nilsson@uuinnovation.uu.se